موضوعات

دوستان

آرشیو

ابر برچسب ها

آخرین مطالب ارسالی

پیوند ها

نظر سنجی
مطالب وب ما را در جهت اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی چگونه ارزیابی می کنید؟


عزت نفس (2) - شنبه 3 تیر 1391
  تعداد بازدید : |طبقه بندی: عمومی،

مولفه های اساسی عزت نفس:      
پنج مولفه عزت نفس از دیدگاه جامع نگر«اینرونر» در ذیل مطرح شده است، توصیف موارد با استناد به عزت نفس بالا و پایین توسط بربا ( 1989) مطرح شده است:
1-امنیت: احساسی از اطمینان قوی است که شامل این نکات می شود، احساس راحتی، وقوف در آنجا که از وی انتظار می رود، توانایی وابستگی به افراد و موقعیت ها و درک قواعد و محدودیت ها، دارا بودن احساس قوی امنیت( می توانم از پشتیبانی دیگران بر خودار شوم) پایه ای است که ساختار مولفه های دیگران برآن اساس پایه ریزی می گردد از این رو کودکان باید قبل از انجام هر عملی نسبت به آن اطمینان خاطر حاصل نمایند، چنانچه کودک احساس ناراحتی نماید( نسبت به آنچه که از من انتظار می رود مطمئن نیستم) در جذب مولفه های دیگر عزت نفس با مشکل مواجه خواهد شد. 
2-خود پذیری: احساس فردیتی است که اطلاعاتی درباره خود و توصیف دقیق و واقع بینانه را بر حسب نقش ها، اسنادها و ویژگیهای جسمانی را در بر می گیرد. کودکانی که واجد خود پذیری قوی باشند( من خود را دوست دارم و می پذیرم) احساس فرد گرایی، شایستگی، کفایت و تحسین از خود دارند وکودکانی که احساس خود پذیری ضعیفی دارند( من خودم را دوست ندارم) در پذیرش خود فاقد اراده اند.
 3-پیوند جویی: احساسی از پذیرفتن و مقبولیت است به ویژه در روابطی که مهم قلمداد می شوند، همچنین به معنای احساس پذیرفته شدن و مورد احترام قرار گرفتن از سوی دیگران به کار می رود. کودکانی که دارایی احساسات پیوند جویی قوی باشند(احساس تعلق داشتن) رابطه راحت و رضایتمندی با دیگران برقرار می کنند. حال آنکه احساس پیوند جویی ضعیف درکودک( کسی نمی خواهد با من باشد) منجر به انزوا طلبی و احساس بیگانگی وی خواهدشد.
4-شایستگی: این مولفه به احساس موفقیت و فضیلت در کارایی اشاره دارد و شامل وقوف بر نیرومندی ها، توانمندی ها و پذیرش ضعف ها نیز می شود. کودکانی که واجد احساس شایستگی می باشند( من احساس توانایی می کنم، بنابراین می توانم با هر خطری رو برو شوم).
  5-تعهد: در این مولفه دارا بودن هدف وانگیزه درزندگی مورد نظر است به طوری که به خویشتن اجازه دهد تا اهداف واقع بینانه و قابل حصولی داشته باشد و در قبال پیامدهای تصمیمات خود احساس مسئولیت نماید.    
تحکیم بنیان خانواده چرا تحکیم خانواده موضوع مهمی است؟ آمارها چه می گویند؟ جام جم آنلاین: سید ضیاء هاشمی (رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران )معتقد است در ایران میزان طلاق عاطفی بسیار بیشتر از کشورهای غربی است و به عبارت دیگر 45 درصد از خانواده‌های ما از زندگی خود راضی نیستند.

به ادامه مطلب بروید ...

• به گزارش ایلنا ، سید ضیاء هاشمی می گوید: چون در جامعه ما از یک طرف طلاق یک امر مکروه و ناخوشایند است و از طرف دیگر موانع عرفی، عملی و اجتماعی فراوانی برای طلاق در کشور وجود دارد، خانواده‌های ناراضی خیلی تن به طلاق نمی‌دهند و این یعنی نارضایتی از زندگی و به تعبیر دیگر« طلاق عاطفی ».
 بر اساس تخمین‌هایی که در رابطه با طلاق عاطفی در ایران وجود دارد، بیش از دو برابر طلاق واقعی و قانونی در کشور طلاق عاطفی اتفاق می‌افتد و این یعنی در کنار حدود 14 درصد طلاق قانونی در ایران، حدود 30 درصد طلاق عاطفی هم داریم که اگر طلاق قانونی وطلاق عاطفی را با هم جمع کنیم یعنی طلاق عاطفی و طلاق قانونی در ایران چیزی حدود 45 درصد است و به عبارت دیگر 45 درصد از خانواده‌های ما از زندگی خود راضی نیستند. بر اساس آمار ثبت احوال  در سه ماهه نخست سال 1390،  104 ازدواج و 15 طلاق در هر ساعت ثبت می شود. بر این اساس ثبت ازدواج در مقایسه با سال گذشته 1% کاهش و ثبت طلاق نسبت به سال گذشته 9% افزایش یافته است.
مجید ابهری (آسیب شناس اجتماعی) :
 بر اساس آمار پردازش شده از سرشماری کشوری سال 85 ، 83 درصد زنانی که مبادرت به طلاق کرده اند «شاغل» بوده اند ابهری گفت: ازدواج بر اساس هوس و عشقبازی، ازدواجهای اجباری، تضاد فرهنگی، بیكاری، اعتیاد از دلایل طلاق در جامعه امروزی است ولی در حال حاضر بیش از  50 درصد از دلایل طلاق میان زوجین عدم آشنایی زوجین با وظایف زناشویی و عدم تفاهم جنسی است در حالی كه خانواده به عنوان نخستین مربی باید فرزندان را در این مورد آموزش دهند ولی آموزشهای زناشویی به یك تابو در خانواده ها تبدیل شده است. مشاور كمیسیون اجتماعی مجلس تصریح كرد: كمبود آموزش مهارتهای زندگی و بی توجهی به آموزشهای مسائل زناشویی در دانشگاهها موجب شده جوانان در بی اطلاعی ازدواج كنند و پس از ازدواج با مشكل روبرو شوند. 
درحال حاضر ما بجای مهارتهای زندگی و آموزش هایی درباره ازدواج به آنها فقط وام ازدواج می دهیم!( http://www.hamseda.ir) کاظم فروتن (رییس کلینیک سلامت خانواده شاهد) درهمایش "آینده پژوهی خانواده در ایران":مردان ایرانی توجهی به نیازهای جنسی زن ندارند. کاظم فروتن :بیش از ۷۵ درصد زنان خیابانی گفته‌اند که در زندگی زناشویی سابق خود از مرد زندگی‌شان محبت ندیده‌اند. روش «نادیده گرفتن و سرپوش گذاشتن»روش غالب در برخورد با مسائل جنسی جامعه است. شاید هیچ موضوعی در ایران به اندازه مسائل جنسی، برای طرح و بحث و بررسی با سختی مواجه نباشد. هنوز هم ورود به این حیطه در ایران كاری بسیار دشوار و پرخطر است. شیوع قتل های مرتبط با مسائل جنسی، پدیده همسر كشی، آزارها و ناامنی های جنسی، روابط جنسی نامشروع ،تجاوزهای گروهی و غیره، نشان از بی توجهی به این نکته است.
میوه ممنوعه
عمده نیازهایی که فرد در یک رابطه نامشروع و پنهانی سعی در تامین آنها دارد به قرار زیر می باشد: مورد نیاز بودن -رفاقت-درک شدن-از سوی فردی دوست داشته شدن-یک ریسک لذت بخش و مفرح-احساس آزادی - استقلال-سرگرمی- برآورده ساختن نیازهای جنسی-تقویت اعتماد بنفس-سلطه جویی-تجربه تازه-ماجراجویی-القاء داشتن استحقاق و شایستگی-رقابت-شیطنت-پر کردن احساس تنهایی-برتری جویی-انتقام جویی-تعلق پذیری-احساس امنیت-مورد پذیرش واقع شدن-هیجان-لذت جویی-احساس جوانی کردن-تنوع طلبی-خود شناسی. بطور کلی 3 نوع خیانت و یا رابطه پنهانی وجود دارد:
رابطه عشقی :کورکورانه(اعتیاد)،تفننی ،مقطعی،انتقامجویانه
رابطه جنسی:رفاقتی(رابطه جنسی +مراقبت از هم)،ماجراجویانه
رابطه جنسی همراه با شیطنتی مفرح)،مرضی(ارضاء میل جنسی)
رابطه تلفنی،پیامکی و چت شروع بی فایی می تواند با یکی از موارد زیر همراه باشد:
 1-خیانت تصادفی:حین مسافرت با یک خانواده،میهمانی با دوستان،مشارکت در فعالیت های اجتماعی،کوهپیمایی،گرفتن کمک دیگری
 2-خیانت به عنوان یک سرگرمی: برخی از افراد بخصوص زنان خواندن رمان ها یا دیدن فیلم های عاشقانه را انتخاب  می کنند، زیرا آنها تمایل به مقایسه شوهر خود را با قهرمان داستان دارند. جزء اصلی یک بی وفایی« احساسی »است.که اغلب زمانی شروع می شود که فردی جزئیات صمیمی از زندگی خود را با یک فرد از همسر خود.در میان (به اشتراک) می گذارد.
 نیازهای جامعه در رسانه
 گرایش به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با رشد فناوری های نوین گرایش نوجوانان و جوانان به فضای چت و به تبع آن ارتباط های متنوع و نیز ازدواج های اینترنتی به سرعت افزایش می یابد که بررسی ها مبین آسیب های فراوان آن می باشد.
بنابر این گزارش، داده های نخستین بررسی فراگیر در میان اعضای بزرگترین شبکه اجتماعی بومی حاکی از آن است که دانشجویان با فراوانی 41 درصد بیشترین میزان استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی را به خود اختصاص داده و در رده بعد کارمندان با فراوانی 32 درصد قرار دارند. همچنین 55 درصد مردان و 54 درصد زنان اذعان کرده اند که بیشترین وقت خود در مقایسه با سایر فعالیتهای روزمره سایبری را به استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی(فیس بوک، یاهو 360، تویتر و نت لاگ) اختصاص می دهند. اینترنت وشبکه های ماهواره پر است از تبلیغاتی فریبنده برای کمبودهای دوران معاصر یا ایجاد تشنگی و نیاز کاذب در مورد برخی از مسائل مانند این موارد:
ادامه دارد...

نویسنده : الهه جراره   | چاپ این صفحه   | نظرات|

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic