موضوعات

دوستان

آرشیو

ابر برچسب ها

آخرین مطالب ارسالی

پیوند ها

نظر سنجی
مطالب وب ما را در جهت اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی چگونه ارزیابی می کنید؟


21 تیر؛ روز حجاب و عفاف - شنبه 21 تیر 1393
  تعداد بازدید : |طبقه بندی: عفاف و حجاب،

محمد خامه‌یار ,رضاخان,آتاتورک,قیام گوهرشاد


رضاخان به قدرت می‌رسد و درصدد نیرنگ و فریب مردم برمی‌آید، حضور در دسته‌های عزاداری آن هم با پای پیاده و حضور در مجالس سوگواری نشانه‌هایی از این خدعه و نیرنگ است. قدرت رضاخان پا می‌گیرد و او زود برای رسیدن به اهداف شوم خود، با هر آنچه نشان از اصول مذهب دارد زیر پا می‌گذارد تا آنجا که حرم امام رضا(ع) را به خاک و خون می‌کشد و واقعه تلخ مسجد گوهرشاد را به‌وجود می‌آورد.

رضاخان دست نشانده استعمارگران غربی است که تمام توان خویش را برای تغییر فرهنگ و لباس ملی مردم به کار می گیرد و لباس متحدالشکل و استفاده از کلاه را پیشنهاد می دهد و برای نیل به این هدف از همه توان، قدرت و ابزار خویش استفاده می کند.


سفر به ترکیه به همین منظور صورت می گیرد تا تحت تاثیر فرهنگ آتاتورک قرار بگیرد و در تغییر ماهیت ملی و اسلامی ایران تلاش کند، سفری که نتیجه تلاش و توطئه روشنفکران وابسته بود. در بازگشت از این سفر بود که رضاخان همواره از پیشرفت سریع ترکیه، نوع پوشش مردان و زنان آن کشور سخن به میان می آورد و ترویج لباس غربی را به صورت علنی یادآور می شد.

سفر وزیر معارف رضاخان به شیراز و برگزاری مراسم جشن و پایکوبی و برداشتن نقاب از چهره بانوان و حجاب از دختران و رقص و پایکوبی آنان را آغاز این حرکت در مبارزه با حجاب و عفاف می توان قلمداد کرد؛ توطئه ای که موجب اعتراض عده ای از مردم می شود و تجمع اعتراض آمیز آنان را در مسجد وکیل شیراز به دنبال دارد و پس از آن به تعطیلی بازار شیراز و تهران منجر می شود.

حسام الدین فالی از علمای شیراز به دلیل اعتراض زندانی می شود و علمای قم و تهران و مشهد بر ضد لباس بیگانه و اسلام زدایی دست به اعتراض و سخنرانی می زنند؛ در مشهد مسجد گوهرشاد محل اجتماع و سخنرانی علیه لباس بیگانه و اسلام زدایی می شود.

قزاقان رضاخان به منظور متفرق کردن مردم وارد مسجد گوهرشاد می شوند. صدای غرش مسلسل آنان حرم امام رضا (ع) را به لرزش درمی آورد و همه را به خاک و خون می کشند و خون هزاران بیگناه به زمین ریخته می شود.

در چنین روزی عوامل رضاخان در گوشه و کنار شهر در جستجوی علما و روحانیان تلاش می کنند، برای برخی حکم اعدام صادر می کنند، برخی هم زندانی شده و عده ای هم تبعید می شوند.

بیست و یکم تیر برای همیشه در مبارزه با توطئه رضاخان و سرکوب قیام گوهرشاد روز ملی حجاب و صیانت از آن، روز حجاب و عفاف که نشان از متانت و ارزش زن مسلمان ایرانی است، روز به یادماندنی خواهد بود.

محمد خامه یار - جام جم


نویسنده : الهه جراره   | چاپ این صفحه   | نظرات|

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات