موضوعات

دوستان

آرشیو

ابر برچسب ها

آخرین مطالب ارسالی

پیوند ها

نظر سنجی
مطالب وب ما را در جهت اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی چگونه ارزیابی می کنید؟


چگونه مطالعه كنیم تا خوب یاد بگیریم؟ - یکشنبه 18 تیر 1391
  تعداد بازدید : |طبقه بندی: تربیتی،

چرا با اینكه وقت می گذاریم و مطالعه می كنیم نتیجه مطلوب نمی گیریم؟ آیا حافظه ما ضعیف است ؟

آیا روش مطالعه درست نیست؟ آیا محل مطالعه ما شرایط لازم را ندارد؟آیا از نظر روحی و روانی مشكل داریم و یا عوامل دیگری مانع یادگیری ما می شوند كه ما از چگونگی آن اطلاع نداریم؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت حافظه هیچ كدام از انسان های سا لم ضعیف نیست.

تفاوت یك دانش آموز زرنگ با دانش آموز دیگر این است كه (( تمركز ذهن ودقت)) این دانش آموز بیشتر است . و به قولی دانش آموز معمولی مو را می بیند و و دانش آموز تیز هوش پیچش مو را.

دانش آموزی كه از روی علاقه و انگیزه لازم رشته درسی را انتخاب كرده است بزرگترین قدم در مسیر یادگیری در حد بالا را برداشته است ، زیرا علاقه به موضوع درسی پیام مثبتی است كه مغز را برای فعالیت آماده می كند، تمركز ذهن هنگام مطالعه باعث می شود تمام اعضای بدن با ما همكاری كنند و زمینه لازم  برای فراگیری ذهن فراهم شود . به هنگام مطالعه یك موضوع ، هیچ چیز غیر از محتوای آن نبایدبه ذهن شما راه یابد ، در چنین صورتی خواهید دید انچه را كه خوانده اید به صورت یك تصویر روشن و بر جسته در ذهن شما تداعی می كند و ماندگار می شود.

نقش عوامل روحی در یاد گیری:

اعتماد به نفس و تصویر مثبت از خود داشتن ، مغز را برای هر نوع یادگیری آماده می كند ، هرگز افكار منفی رابه ذهن خود راه ندهید ، همیشه فرضتان این باشد كه شما شایسته ترین فردی هستید كه می توانید موضوع مورد نظر را یاد گرفته و به دیگران یاد بدهید این را بدانید تا كنون هیچ كسی در نتیجه تنبلی به جایی نرسیده است، اگر می خواهید آینده ای روشن و موفق داشته باشید باید فكر مثبت را در خود زنده كنید و با تلاش مداوم در راه رسیدن به هدف قدم بردارید ، ذهن را به شكست های  گذشته مشغول نكنید بلكه از گذشته عبرت گرفته و زمان حال خود را بسازید . اعتقاد به شكست از راه های مسموم كردن ذهن است.

در اینجا چند دستور العمل در رابطه با تقویت حافظه و پایدار ماندن آموخته ها در ذهن ارائه می شود فكر نكنید بدون (( خواستن و عمل)) می توانید به نتیجه برسید، بلكه آنچه سفارش می شود منوط به این است كه از (همین حالا شروع كنید) و انجام دستورات را با جان و دل پذیرا باشید.

چند دستور العمل برای خوب یاد گرفتن و تقویت حافظه:

-         خود را شایسته آموختن مطلبی بدانید كه می خواهید یاد بگیرید، این نگرش یك پیام مثبت است .

-         به خود تلقین كنید كه حافظه تان خوب است و می توانید هر چیزی را یاد بگیرید.

-         به هنگام مطالعه موضوع مطالعه را در ذهن مجسم كنید ، گویا آن را می بینید.

-     برای مطالعه ، زمان خاصی سفارش نمی شود ، هر وقت كه راحت هستید و احساس می كنید كه ذهن شما آمادگی بیشتری دارد مطالعه را شروع كنید.

-     به محل مطالعه خود شرطی شوید این كار باعث می شود با وارد شدن به اطاق مطالعه ، پشت میز ،یا محل مطالعه ذهن مجموعه ای از علوم و دانش را تداعی كند و مغز آماده یادگیری مطالب جدید باشد.

-         میز مطالعه خود را تمیز نگه دارید و در محل مطالعه چیزی نخورید چون تمركز ذهن را به هم می زند.

-         به استراحت خود اهمیت دهید.بهتر است هر یك ساعت 10 دقیقه استراحت كنید.

-         اگر مطلب مورد مطالعه زیاد است ، سفارش می شود متن را به زبان خود خلاصه كنید.

-         اگر بین مطالب جدید و قدیمی رابطه ای وجود دارد ، حتما مطلب قبلی را مرور كنید.

-     اجازه ندهید درسهای روزانه روی هم انباشته شوند ، این روش باعث دلسرد شدن از درس       می شود و یادگیری را برای ذهن دچار مشكل می كند.

-     قبل از اینكه معلم درس جدید را بدهد قبلاً آن را مرور كرده باشید ، زیرا داشتن اطلاعات مقدماتی در ذهن ، وسیله خوبی برای یادگیری دوباره آن است.

-         سعی كنید با كسانی كه ممكن است وقت ارزشمند علمی شما را هدر بدهند ، رابطه دوستی برقرار نكنید .

-         از دانش آموزان موفق ، علت موفقیت و چگونگی مطالعه را سوال نمایید و با آنها طرح دوستی و مباحثه بریزید.

-         از قرار دادن میز مطالعه خود در كنار پنجره یا درهای ورودی خودداری كنید ، زیرا تمركز ذهن را به هم می زند.

-     راه رفتن و دراز كشیدن ، وضعیت مناسب برای مطالعه نیست . راه رفتن انرژی را هدر می دهد و دراز كشیدن خواب را به همراه می آورد.

-     پوشیدن لباسهای تنگ و حساس ، زبر و خشن ، كفش تنگ و نا مناسب تمركز ذهن را به هم     می زند .هنگام مطالعه تا می توانید راحت باشید.

-         از قرار دادن تصاویر مختلف روی دیوارهای اتاق مطالعه یا زیر شیشه میز خودداری كنید.

-     بد نشستن پشت میز ، خم شدن روی كتاب ، نبودن نور مناسب و رعایت نكردن فاصله بین چشم و كتاب علاوه بر خسته شدن جسمانی ،پایین بودن در صد یادگیری را به همراه خواهد داشت . فاصله مناسب بین چشم و كتاب 30 الی 40 سانتیمتر است.

 

حالا شما دانش آموزان عزیزبا انجام و رعایت موارد بالا در ردیف دانش آموزان نمونه قرار خواهید گرفت . اعتماد به نفسی كه در شما ایجاد شده است حل همه مشكلات زندگی را برای شما آسان می كند. حالا شما دیگر از درس ریاضی و علوم شكوه نمی كنید ، حفظ مطالب درس تاریخ و جغرافیا برایتان آسان شده است . مطمئن باشید اگر در موارد كوچكی از زندگی موفق باشید در مراحل بعدی هم موفقیت به سراغ شما خواهد آمد.

در پایان این مطلب یاد آوری می كنم در طول تاریخ، همه انسانهای بزرگ در نتیجه نگرش مثبت به خود و مبارزه با مشكلات در زندگی به پیروزی رسیده اند. پس از همین امروز تصمیم بگیرید و اقدام كنید آن وقت خواهید دید كه لذت علم را با هیچ چیز دیگر نمی شود عوض كرد.


نویسنده : الهه جراره   | چاپ این صفحه   | نظرات|

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic