تبلیغات
موضوعات

دوستان

آرشیو

ابر برچسب ها

آخرین مطالب ارسالی

پیوند ها

نظر سنجی
مطالب وب ما را در جهت اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی چگونه ارزیابی می کنید؟


تداوم معنویت با تدبیر و امید - شنبه 30 آذر 1392
  تعداد بازدید : |طبقه بندی: خبرهای ما ...،

طاهره صفریان مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی گلستان: با تدبیر و امید شیرینی مفاهیم دینی برای مردم جامعه باقی خواهد ماند

تداوم معنویت با تدبیر و امید


اشاره:

*********************************************************************************

طاهره صفریان از سال 71 13 با استخدام در نهاد مقدس سازمان تبلیغات اسلامی مشغول به فعالیت در امور تبلیغی و قرآنی شده است و از سال 1380 تاکنون هم به عنوان مشاور امور بانوان و کارشناس فرهنگی در این سازمان مشغول به کار هستند. وی سازمان تبلیغات اسلامی را زمینه ساز رشد و شکوفایی فرهنگ دینی در میان آحاد مردم می داند و اشاره دارند به امور بانوان تبلیغات اسلامی این استان که همگام با اهداف بلند سازمان در راستای احیاء و اشاعه فرهنگ اصیل اسلام و تقویت بنیان اخلاقی در میان بانوان تلاش می کند و با آگاهی به نقش موثر زنان در عرصه خانواده و بالطبع جامعه، برنامه ریزی های متنوع و مستمر برای مجموعه هایی مانند مبلغات و جمعیت زنان فرهیخته، بانوان فعال در عرصه دین، رابطین هسته های فرهنگی، تشکل های دینی، عموم بانوان جامعه به ویژه دختران جوان دارد.

*********************************************************************************


محمدرضا بهرامی، پورتال تبیان استان گلستان: با طاهره صفریان مشاور امور بانوان و کارشناس فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان پیرامون بانوان فعال در عرصه دین به عنوان یکی از گروه های هدف این سازمان و انجام فعالیت های فرهنگی در این حوزه به گفت و گو نشستیم که در ادامه از نظرتان می گذرد:* خانم صفریان  اولین و مهمترین اولویت کاری امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در دولت یازدهم معروف به دولت تدبیر و امید چه بوده است ؟
اولین و مهمترین اولویت کاری ما بحث گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، تحکیم خانواده و انجام برنامه های نوین فرهنگی است.
* برای  نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب که از مهم ترین رسالت های امور بانوان در سازمان تبلیغات اسلامی به شمار می آید چه برنامه هایی دارید؟
فرهنگ سازی عفاف و حجاب نیاز به همکاری تمامی دستگاههای اجرایی و مردم جامعه دارد و این اداره کل خصوصا امور بانوان در رابطه با نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب برنامه هایی از جمله برگزاری گفتمان های دینی، اجرای کارگاه آموزشی، برگزاری میزگردهای ارتقای عفاف وحجاب، برپایی نمایشگاه و فروشگاه چادر و مقنعه، تهیه نشریه و بروشور، چاپ بنر، برگزاری دوره های آموزشی ویژه خواهران مبلغه و اعزام آنان به اجتماع، برگزاری جشنواره هادر قالب فراخوان مقاله و وبلاگ نویسی، اعزام مبلغه به تشکل های دینی و ایجاد یک انجمن جوانان با حضور دختران جوان فعال دینی با هدف فرهنگ سازی درمیان همسالان را در طی سال در ماموریت کاری خود دارد.
* از ابتدای سال جاری تاکنون چند گفتمان دینی و با چه موضوعاتی داشته اید؟ تعداد 250 گفتمان دینی در سراسر استان برگزار شده است وبیشتر با موضوعات : عفاف و حجاب، آسیب های اجتماعی، مهارت های زندگی، زن و خانواده، ولایت وبصیرت،  اندیشه مطهر عرفان و نحله های انحرافی، جوان و مد گرایی و ... بوده است البته باید اضافه کنم که در سال گذشته کارگاه آموزشی عفاف و حجاب با 73 مورد بیشترین موضوع کار گاههای آموزشی ما بوده است که به طور معمول هر کارگاه  حدود 90 دقیقه به طول می انجامد.
*بفرمایید سازمان تبلیغات اسلامی چه امکانات آموزشی برای مناطق محروم ارائه داده است ؟
این سازمان در مناطق محروم با احداث مجتمع و کانون های فرهنگی و خانه های قرآنی و اعزام روحانیون مستقر و طرح هجرت و نیز مربیان متعهد، مشغول به ارائه خدمت می باشد.* همانطور که در قبل اشاره داشتید یکی از مخاطبان شما  وجود مبلغات و حوزه های علمیه در سراسراستان هستند چه تدابیری برای این قشر اتخاذ شده است ؟
یکی از ظرفیت های مهم استان وجود مدارس علمیه خواهران استان و پرورش  نیروهای متعهد و متخصص می باشد که از وجود این عزیزان مبلغه در سخنرانی ها، مجالس مذهبی و ... به عنوان اساتید گفتمان دینی وآموزش مهارتهای زندگی استفاده می کنیم و البته برای خود مبلغات هم آموزش های مختلف در طی سال برنامه ریزی می شود و نیز منابع و کتاب هایی را در جهت تغذیه فکری این عزیزان تهیه و در اختیار ایشان قرار می دهیم.

* از مهمترین مشکلات و چالش هایی که در اجرای برنامه ها ممکن است با آنها روبرو شوید چه هست ؟
 مهمترین مشکلات و چالش هایی که در انجام فعالیت های فرهنگی وجود دارد، همسو و هدفمند نبودن فعالیت ها توسط برخی از دستگاه های فرهنگی است گاهی اوقات یک فعالیت فرهنگی نظام مند با یک کار سطحی و مقطعی دیگر آسیب  می بیند و اثر بخشی خود را از دست می دهد ومورد دیگر تخصیص اعتبار لازم جهت اجرای باکیفیت فعالیت های فرهنگی است که با توجه به اینکه بانوان و جوانان بیشتر از سایر اقشار مورد هجمه فرهنگی دشمن قرار دارند، ضروریست بودجه و اعتبار بیشتری درحوزه دین به این قشر آسیب پذیر و درعین حال اثر گذار اختصاص یابد و با اتخاذ تدابیر لازم، شیرینی مفاهیم دینی به دور از پیرایه ها و خرافات برای مردم جامعه باقی بماند.

* زمینه همکاری شما با دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چه بوده است؟ در اجرای دوره های آموزشی و همچنین طرح های ویژه مناسبت های مختلف سال با این دفتر همکاری خوبی داریم به عنوان مثال مشارکت در اجرای طرح ملی رحمت، طرح مهدویت، آموزش مهارت های زندگی در روز ملی خانواده، برپایی نمایشگاه توانمندی های زنان در دهه فجر و ...
* شما برای ارتباط با مخاطبانتان و سنجش بازخورد برنامه ها و فعالیت های خود چه راههای را در نظر گرفته اید ؟  با توجه به اینکه زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند لذا برنامه ریزی برای این قشر عظیم نیاز  فعالیت های گسترده می باشد و از آنجاییکه یکی از محورهای رشد و بالندگی گروه هدف، برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز است امور بانوان با برقراری این ارتباط و بعد از احصاء نیازسنجی، موضوعات مورد نیاز را با بکار گیری از توانمندی های اساتید بر جسته، برنامه ریزی  و عملیاتی می نماید.
 * خب خانم صفریان فکر می کنید امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی تا چه حدودی در انجام وظایف خود موفق بوده است؟  به نظر من سطح رضایمندی خوبی را نسبت به گروه هدف خودش بدست آورده البته می طلبه دستگاههای اجرایی و نهادهای فرهنگی با برنامه ریزی مدون و مشارکت موثر در جهت هم افزایی گام بردارند.

* سخن آخر؟ ضمن تشکر از پورتال تبیان استان که چنین فرصتی را در اختیار من گذاشت سخن خودم را با این عبارت به پایان می برم: ما باید پذیرا باشیم و باور کنیم که زنان جامعه ما نقش غیر قابل انکار و بسیار مهمی در ارتقاء فرهنگ جامعه دارند لذا ما نه تنها باید به فکر آموزش و تربیت زنانی خوب و لایق و یا همسرانی مهربان و فداکار باشیم بلکه باید به فکر ایجاد نسلی بالنده برای نظام مقدس جمهوری اسلامی هم باشیم.

 

نویسنده : الهه جراره   | چاپ این صفحه   | نظرات|